GÖZ HASTALIKLARI

ŞAŞILIK

İki gözün görme eksenlerinin paralelliğinin bozulmasına şaşılık denir. Bir göz düz bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı kayabilir. Kayma daimi olabilir ya da ara ara ortaya çıkar. Bazen kayan göz düz bakıp diğeri kayma yapabilir. Bu kayma gizli veya belirgin şekilde gözlenebilir. Şaşılık, çocuklar arasında sık görülen bir durumdur. Hayatın ileri dönemlerinde de meydana gelebilir. Kadın ve erkekler arasındaki dağılımı eşittir. Aynı ailede kalıtsal geçiş özelliği gösterebilir.

GLOKOM
Glokom, yükselen göz iç basıncının, görme sinirini tahrip etmesiyle ortaya çıkan bir hastalık tablosudur. Hastalığın başlangıç döneminde genelde hastanın şikayeti olmadığı için uzun bir süre içinde görme siniri yıpranmaya uğrar ve bu yıpranma, hasta durumu fark ettiğinde onarılmaz düzeye gelmiş olabilir.

Glokom hastalığı günümüzde önemli bir halk sağlığı problemi olmakla birlikte, halen  körlüğün en önde gelen nedenlerinden biridir. Buna karşın tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Glokomda erken teşhis çok önemlidir. Çünkü glokom, erken dönemde tedavisi yapılabilen, geciktiğinde ise tedavisi mümkün olmayan bir göz rahatsızlığıdır. Sinsi ilerleyen bu hastalık, hastaların %90’ında hastanın herhangi bir şikayeti olmadan ancak göz hekimi tarafından muayene sonucu ortaya çıkarılabilmektedir. Geriye kalan %10 glokom hastası şikayeti nedeniyle göz hekimine başvurmaktadır.

KATARAKT
Katarakt Nedir? Gözdeki doğal merceğin saydamlığını kaybederek bulanıklaşmasıdır. Bu durum ışığın göz içerisine girmesini azaltarak bulanık görmeye sebep olur. Katarakt genelde normal yaşlanma sürecinde ortaya çıkar

       

 

 

ZİYARET SAATLERİ & FOTO GALERİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret359024
Saat